shadow

حضور یک آهنگ‌ساز در تلویزیون بعد از ۴۰ سال – خانه توسعه و تعالی اقتصاد

خبرگزاری خبرآنلاین: رضا مهدوی، مجری- کارشناس موسیقی «چشم شب روشن» شامگاه دوشنبه، 20 فروردین میزبان فضل‌الله توکل، آهنگساز، ترانه سرا و نوازنده پیشکسوت سنتور شد
سلام بی‌واژه صالح علا به توکل

خبرگزاری خبرآنلاین: رضا مهدوی، مجری- کارشناس موسیقی «چشم شب روشن» شامگاه دوشنبه، 20 فروردین میزبان فضل‌الله توکل، آهنگساز، ترانه سرا و نوازنده پیشکسوت سنتور شد.

ورود به تلویزیون ملی در سال 46

او خبر داد: «به زودی قرار است برخی از آثارم را خودم بخوانم و بعضی را هم استاد پاشایی بخواند و یک آلبوم دو صدایی بدهیم. من با خیلی از عزیزان دیگر هم کار کرده‌ام اما با آقای افتخاری دو آلبوم داشته‌ام که خدا را شکر موفق بود.»

صالح‌علا نیز در این بخش گفت: «در رادیو پیام چند سال است برنامه خوبی داریم که در آن موسیقی دستگاهی را که اساتید بزرگ ساخته و اجرا کرده‌اند پخش می‌کنیم. من هر بار که هموطنان جان را در رادیو به شنیدن این آثار دعوت می‌کنم و اسم بزرگان را می‌گویم، در حالی که اسم استاد فضل‌الله توکل را می‌برم، در همان حال در دلم بی‌واژه به استاد سلام می‌گویم.»

برخی از آثار خودم را می‌خوانم و یک آلبوم دو صدایی منتشر می‌کنم

توکل یادآور شد: «من همزمان که نوازندگی می‌کردم صدای بدی هم نداشتم، اول خواننده بودم و در مدارس خوانندگی می‌کردم. گروهی با نوجوانان داشتیم و ارکستر کوچکی درست می‌کردیم و می‌خواندیم. البته حالا از بس نخوانده‌ام صدایم تغییر پیدا کرده و امیدوارم آن را آرایش کنم تا قابل شنیدن باشد.»

«چشم شب روشن» به تهیه‌کنندگی امیر قمیشی و با اجرای محمد صالح‌علا شنبه تا چهارشنبه هر شب ساعت 23 از شبکه چهار سیما روی آنتن می‌رود.

این آهنگساز در بخش دیگری از صحبت‌هایش گفت: «خوشحالم که این مصرع من؛ «تا به کی در بیهودگی پیله در خود تنیدن» مورد توجه قرار گرفته و در مراکز ترک اعتیاد از این مصرع استفاده می‌کنند.»

او افزود: «من همیشه عاشقانه ساز زدم، آهنگ ساختم و ارائه کردم. نزدیک به 700 اثر خلق کردم و کتاب «عمری از عشق نوشتم» را که شامل 120 شعر من از ترانه گرفته تا شعر آزاد است، به چاپ رساندم.»

توکل در پایان گفت: «موسیقی ما دانشکده‌ای نیست، فطری است و باید در سلول آدم در خلقتش باشد. هنرمندانی در این مرز و بوم موفق بوده‌اند که هنر در وجودشان بوده است. مگر پرویز یاحقی، حبیب‌الله بدیعی و همایون خرم دانشگاه رفته بودند؟ خداوند روح این رفتگان را شاد کند و موسیقی ملی ما را جاویدان قرار بدهد که باعث سرافرازی ما است.»

او در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به برادران کامکار از اردوان به عنوان بهترینشان نام برد و تاکید کرد: «سال‌ها پیش با پدر زنده‌یاد ایشان هم آشنا شدم.»

حضور آهنگ‌ساز پیشکسوت در تلویزیون بعد از ۴۰ سال

در ایران باید هرکسی دنبال کار خودش باشد تا آن را از دست ندهد

توکل در ابتدا گفت: «خوشحالم که بعد از 40 سال که قدم به این ساحت مقدس نگذاشته بودم، شما باعث شدید مجددا به اینجا بیایم و خدمت همه بینندگان و دوستداران خودم و کسانی که علاقمند به موسیقی هستند و به من محبت دارند، سلام کنم.»

این آهنگساز پیشکسوت اعلام کرد: «من قرار است برخی از این آثار را دوباره ضبط کنم. یک کار میهنی بزرگ دارم که درباره خلیج‌ فارس ساخته‌ام و کارهای آن در حال انجام است. دوست عزیزم آقای پاشا پاشایی قرار است آن را اجرا کند. بنا است آن را در استودیویی ضبط و تقدیم دوستان و علاقمندان کنم.»

این نوازنده سنتور ادامه داد: «در مهمانی کسی حاضر بودم که از قول او شنیده بودم توکل بدون ساز خودش نمی‌تواند سنتور بزند، برای همین بدون سازم به مهمانی رفته بودم و آن جا با سنتور دیگری در کنار زنده‌یاد جهانگیر ملک که تنبک می‌زد، قطعه خوبی اجرا کردیم که در اینترنت هم هست.»

توکل با اشاره به دوستی و همکاری‌اش با پرویز یاحقی از هشت سالگی افزود: «در ایران عزیز ما، قرار و قاعده بر این است که هر کسی باید دنبال کار خودش باشد چون اگر نباشد کارش را از دست می‌دهد و کسی دیگر دلسوزی ندارد. برخلاف اروپا که هنوز که هنوز است آثار باخ و بتهوون اجرا می‌شود.»

توکل در بخش دیگری از سخنانش تصریح کرد: «هرکسی می‌تواند با سلیقه خودش موسیقی اجرا کند به شرطی که بیراهه نرود. نیت من هم خدمتگزاری به آب و خاک و جوانان این مملکت است.»

کار میهنی استاد توکل با صدای پاشا پاشایی درباره خلیج فارس

این ترانه‌سرا درباره ورود به تلویزیون توضیح داد: «سال 46 بود که تلویزیون ملی راه افتاد. آقای رضا قطبی رییس سازمان بود. من در رادیو ضبط برنامه گلها را داشتم که نامه‌ای از قطبی برایم آمد که مرا به سازمان فراخوانده بود. آن زمان فقط دو اتاق و زیر آن‌ها دو استودیو بود. من هفته‌ای سه تا تک‌نوازی 45 دقیقه‌ای برای سازمان ضبط می‌کردم.»

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *